Thursday, January 10th, 2008

Think the Raw Vegan Lifestyle Is Expensive? Think Again!

by Kristen Suzanne in superfoods

For those of you who think living the Raw vegan lifestyle could be costly, let me help break it down because it doesn’t have to be. In the beginning stages, it can seem expensive, but in the long run, it’s not. Keep the five following points in mind:


>If you are new to Raw, you’re probably going to try lots of new recipes and you typically don’t have all of the ingredients on hand. As a result, you’re frequently buying new ingredients as you stock up your pantry. Once you’re stocked up with all the appropriate seasonings, herbs and ingredients then you’ll only purchase them occasionally.

>You may find yourself making all kinds of food for others to sample (in getting them to understand and support you, or maybe just trying to impress them, or even encouraging them to try the lifestyle for themselves). It’s all perfectly natural, but keep in mind that these – exotic foods, learning materials, parties, etc. – can increase the financial cost of going Raw.

>Super foods can be expensive (goji berries, green powders, raw cacao, etc) and many people don’t find them necessary at all. Personally, there are times I enjoy them and times when I don’t have them for months on end. It just depends on my preference at the time. For example, if I find that it’s been a couple of weeks without much variety in my diet, I’ll add them to make sure I’m getting a more balanced diet. Or, if I’m traveling, I always take a green powder to mix with water or juice so I’m still getting my greens. Just keep in mind that overall, if you use a lot of super foods, they can add to the cost of your Raw vegan lifestyle.

>Living the Raw lifestyle means not eating out at restaurants very often. This alone can save money! The equipment cost you pay in the beginning can add up, but remember you probably won’t need to buy these items again (or for a very long time) if you purchase high quality equipment. Ask for these gifts for holidays, birthdays, anniversaries, etc.

>Remember the things you will not be buying, which will save you money. Meat is expensive. Supplements are VERY expensive – most (if not all) will no longer be necessary. Processed and packaged food is expensive. Going to restaurants is expensive. Doctor co-pays and bills are expensive. Prescription drugs are expensive. Being sick and staying home from work is expensive. Not having enough energy to really pay attention to your kids and be there for them 100% is expensive.

Today’s Food:

Large green juice
Large green juice
2 of my Heavenly Cookies
Large salad of lettuce, red bell pepper, carrots, celery, tomato topped with a zesty Raw Italian Dressing YUM!
3 of my Heavenly Cookies


Similar Posts: